22 Ağustos 2010 Pazar

2.OLAĞAN GENEL KURUL
Hepinizi en kalbi duygularımla selamlarım hoş geldiniz.
11 ayın sultanı ramazan ayının ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.
Yolumuzun uzun olduğunu en baştan bilerek, uzun soluklu bir yola çıktık.
Sendikacılığın ne olduğunu, nasıl yapılması gerektiğini bilerek, sendikacılık yapacağız dedik.
Gönüllere hitap ederek, insan merkezli bir anlayışla, gece gündüz çalışarak büyüdük ve büyümeye devam edeceğiz.
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” anlayışını içeren kültür ve medeniyetimizi referans alarak, sendikacılık misyon ve vizyonuna yeni anlamlar katan sendikamız, evrensel değerleri milli değerlerimizin ışığında harmanlayarak; emeği, ekmeği ve özgürlükleri birlikte ele alan hizmet sendikacılığı anlayışını Kırıkkale’nin gündemine taşımanın haklı gururunu yaşayan öncü sendikadır.
Mücadele örgüsünde temel ve vazgeçilmez ilke, üyelerine hizmettir. Öncelik İNSAN’adır. Ne farklı siyasi eğilimler ne de etnik farklılıklar ölçü değildir. Ölçü çalışanların ekonomik ve demokratik taleplerini yaşama geçirmeyi üyelerine yararlı olabilmelidir.
Sendikacılığı sadece çalışanların haklarını savunmakla sınırlı dar bir anlayıştan kurtararak ekmeğin ve emeğin ancak demokratik, sivil ve özgürleşmiş bir zeminde değer kazanacağını öngörmüştür. Bu anlayışla hareket etmiştir. ‘Çanakkale Ruhu’ ekseninde birleştirici, bütünleştirici bir iklim oluşturmak kaygısıyla faaliyetler sergilemiş, ayrıştırıcı olmaktan özenle kaçınmıştır.
Başkalarına sataşarak, onlara çamur atarak değil, kendi gündemini oluşturarak yeni şeyler söylemiştir ve bu tutumunu sürdürmektedir. Gerçekleri inkâr ederek, kronikleşen sorunlarımızı yok saymak yerine ülke gerçeklerine saygılı ve sorunlarına hassasiyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu kimliğini gururla taşımış ve taşımaya devam edecegiz.
‘Çamur at izi kalsın’ anlayışını reddeden, insanları ‘öcülerle’ korkutma politikasına şiddetle karşı çıkan; birleştirici, milli ve manevi değerlerimiz konusunda hassasiyetimiz devam edecektir.
Bugün işkolumuzun bir çok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların başında ek ödöme alamayan kamu çalışanlarının sorunu birinci öncelikli sorundur. Bu sorun 2008 yılından beri devam etmekte olup, ücret adalatsizliği had safhaya çıkmıştır. İktidardar bir an önce bu soruna çare bulmasını istiyoruz talep ediyoruz. Bu sorun bir an önce halledilmelidir. MKE Kunumun diğer önemli bir sorunu görevde yükselme sınavının 2006 yılından beri yapılmamasıdır. MKE Kurumu Parlayıcı Patlayıcı üreten fabrikalardır. Fiili hizmet zammından çıkarılmıştır. Bir an önce tekrar fiiili hizmet zammından yararlandırılmalıdır.
üç yıldır toplu görüşme masasında anlaşmaya varılan konulardan birisi olan İtfaiyecilerin genel idari hizmetler sınıfına alınması ile ilgili sorun hala devam etmekte, Mecliste bulunan bu bir an önce meclisten çıkarılarak bu mağduriyet giderilmelidir.
Memurlar emekliye ayrılması durumda aynı işyerinde çalışan işçi arkadaşından daha az maaş ve emekli ikramiyesi olması gibi bir çok sorun sendika ve sendika yönetimlerinden çözüm beklemektedir. Bu yüzden Türkiyede memur sendikacılığının kat edeceği daha çok yol bulunmaktadır.
Milli Savunma bakanlığında bekleyen MKE yasasının bir an önce çıkarılmısını hükümetten bekliyoruz
Enerji-Bir-Sen, güçlü örgüt yapısıyla Kırıkkale’de çankırıda elmadağda ve ankarada 4 yıldır büyümesini devam ettirdi. Bu, bütün teşkilatımızın eseridir. Her birimiz kendimizle gurur duyabiliriz.
Alkışlar; bütün üyelerimiz, bütün teşkilat mensuplarımız içindir.

Alkışlanacak bu çalışmalarımız bütün yokuşlara, bütün engellemelere rağmen devam edecek.
Üyemize sonsuz teşekkürler. İşyeri temsilcilerimize, şube yöneticilerimize sonsuz teşekkürler.
Var olun, sağ olun. Başarınız daim olsun. Rabbim bütün güçlüklerinizde yar ve yardımcınız olsun.
Kongremiz hayırlı ve uğurlu olsun.

Hiç yorum yok: